МОДЕЛЬ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ ОФІЦЕРІВ СЕКТОРУ БЕЗПЕКИ ТА ОБОРОНИ У МОТИВАЦІЙНОМУ ВИМІРІ
DOI:
https://doi.org/10.33099/2617-1783/2023-47/108-122Ключові слова:
система військової освіти; модель; професійна підготовка; офіцер; сектор безпеки та оборони; мотивація.Анотація
В статті вивчено та проаналізовано сучасний бойовий досвід готовності до професійної діяльності достроково підготовлених випускників вищих військових навчальних закладів. Випускник вищого військового навчального закладу має насамперед вміти ефективно організовувати, керувати, воювати, перемагати та навчати цьому своїх підлеглих. Встановлено, що молоді офіцери виявились психологічно не готові до професійної діяльності в умовах бойових дій та володіли низьким рівнем військового менеджменту. В окремих випадках у офіцерів переважав страх у прийнятті командирських рішень. Виникла потреба у рішенні завдання удосконалення існуючої моделі освітньої системи підготовки курсантів у вищих військових навчальних закладів із гарантованим забезпеченням виконання вимог з високої вмотивованості, стресостійкості та готовності офіцерів до професійної діяльності в умовах бойових дій пов’язаних з високим ризиком для життя. Аналіз останніх наукових досліджень і публікацій за напрямком виявив чисельні роботи дослідників, які присвятили питанню трансформації найкращої системи військової освіти до квазіподібної, як у країн членів-НАТО, але з національними особливостями. Як встановлено, існуюча модель потребує покращення саме в питання кваліфікаційного та насамперед мотиваційного відбору кандидатів вступу до вищого військового навчального закладу. Всього на всього невмотивованих кандидатів не варто навчати. Їх внутрішня мотивація не зорієнтована на набуття стресостійкості та готовності, як офіцера, до професійної діяльності в умовах бойових дій пов’язаних з високим ризиком для життя. При найменшій можливості вони проявлятимуть небажання виконувати свої посадові обов’язки. В роботі запропоновано удосконалену модель підготовки офіцерів для потреб сектору безпеки та оборони. Унікальність моделі полягає в першочерговому пріоритеті мотиваційного відбору кандидатів до вступу у вищого військового навчального закладу. Закладено механізм періодичного тестування з вивчення мотиваційно-налаштованої характеристики курсанта в продовж всього часу навчання а саме націленого на виявлення інсайдерів у майбутній професійний діяльності. Запропонована модель педагогічної системи вищого військового навчального закладу створює прецедент єдиного підходу в організації освітнього процесу у нерозривній єдності послідовної підготовки сержантів-офіцерів на засадах «лідерства».
Посилання
Телелим В.М., Приходько Ю.І. Стан і тенденції розвитку військової освіти у провідних країнах світу в контексті їх обороноздатності. Збірник наукових праць Військового
інституту КНУ ім. Т. Шевченка. 2012. Вип. № 36. С. 6–17.
Телелим В.М., Приходько Ю.І. Військова освіта в системі безпеки і оборони держави. Наука і оборона. 2013. № 4. С. 21–28.
Телелим В.М., Приходько Ю.І. Підготовка військових фахівців в контексті сучасних форм і видів збройної боротьби. Збірник наукових праць Військового інституту
КНУ ім. Т. Шевченка. 2013. Вип. №42. С. 198–210.
Телелим В.М., Приходько Ю.І. Моніторинг в системі підготовки військових фахівців. Збірник наукових праць Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка. 2014. Вип. №
С. 256–265.
Телелим В.М., Приходько Ю.І. Реформування системи військової освіти як процес пошуку раціональних підходів і рішень. Науково-теоретичний та інформаційний вісник Національної академії педагогічних наук України “Педагогіка і психологія”. 2014. №4 (85). С. 36–43.
Пунда Ю. Освіта – головна інвестиція в розвиток людського капіталу сектору безпеки і оборони України. Наука і оборона. 2018. №1. С. 34–40.
Заболотний О., Зельницький А., Оліферук В., Шабатіна Н. Кадровий потенціал збройних сил і якість вищої військової освіти: аналіз понять та система зв’язків. Збірник наукових праць “Військова освіта”. 2018. № 2 (38). С. 92–103.
Сиротенко А.М., Богунов С.О., Приходько Ю.І. Інновації в системі підготовки військових фахівців з вищою освітою: поняття, сутність, спрямованість. Наука і оборона.
№ 3. С. 38–46.
Тюрін В.В., Салій А.Г., Касяненко М.В., Опенько П.В., Мартинюк О.Р. Обґрунтування моделі підготовки фахівців Повітряних Сил у сучасних умовах. Наука і оборона. 2019. № 9 (4). С.20–26.
Вітер Д., Мітягін О. Професіоналізація військової освіти в Україні: головні напрямки, зміст та перспективи. Збірник наукових праць “Військова освіта”. 2020. №1(41). С. 81–90.
Оліферук В., Вітер Д., Шабатіна Н. Моделювання процесу розвитку військової освіти в Україні: принципи та підходи до стандартизації. Збірник наукових праць “Військова
освіта”. 2020. №2(42). С. 223–229.
Вітер Д., Мітягін О. Стратегічні пріоритети підвищення боєздатності Збройних Сил України в контексті професіоналізації військової освіти: політики і процедури. Збірник наукових праць ЦВСД. 2020. №1(68). С. 133–137.
Вітер Д., Оліферук В. Концепція розвитку системи військової освіти України. Збірник наукових праць “Військова освіта”. 2021. №2 (44). С. 29–42.
Мітягін О. Освіта та індивідуальна підготовка у країнах НАТО. Збірник наукових праць “Військова освіта”.2021. №2 (44). С. 131–143.
Руснак І., Мірненко В., Кас’яненко М., Оліферук В., Вітер Д. Інноваційна військова освіта: стан та перспективи розвитку. Збірник наукових праць “Військова освіта”.
2 (44). С. 9–20.
Зельницький А. Зворотний зв’язок як компонент управління змінами у системі військової освіти. Збірник наукових праць “Військова освіта”. 2021. №2 (44). С. 82–90.
Горбачевський С.К. Інформаційна система оцінки професійних компетентностей офіцерів – випускників вищих військових навчальних закладів тактичного рівня. Збірник
наукових праць “Військова освіта”. 2020. № 2(42). С. 120–129.
Козубцов І.М. Обрис професійних вимог до науково-педагогічних кадрів вищого військового навчального закладу. Філософські аспекти професійної освіти: матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції (Херсон – Кропивницький, 17 листопада 2022 р.), 15–17.
Черних О., Черних Ю. Аналіз інституційних змін у системі підготовки офіцерських кадрів. Збірник наукових праць “Військова освіта”. 2021. № 1 (43). С. 338–351.
Остапчук В.М. Вибір професії військовослужбовця сучасною молоддю: усвідомлене рішення чи випадковість? Суспільство. Держава. Армія. Збірник наукових праць (Гуманітарні та соціально-економічні науки). Випуск 26. К.: ВІТІ імені героїв Крут, 2022. С. 4–7.
Чому військовослужбовці звільняються з армії? Публічна версія. Київ: ГО «Повернись живим!», 2020. 56 с.
Богунов С., Черних О., Черних Ю. Організація підготовки офіцерів для Збройних Сил республіки Латвія. Збірник наукових праць “Військова освіта”. 2019. №1(39). С.29–42.